Turkiye Gezi Rehberi

Türkiye Hakkında Bilgiler

Türkiye, İstanbul Boğazı ve Çanakkale Boğazı ile birbirinden ayrılan iki yarımadadan oluşmuştur. Bu boğazlar, Asya’yı Avrupa’dan ayırır, bu sebeple de oldukça önemli bir konumdadırlar. Üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye’de yaz turizmi oldukça gelişmiştir. Kıyısı olan denizler: Marmara, Ege, Akdeniz ve Karadeniz’dir. Türkiye; Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz, İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu olmak üzere, yedi coğrafi bölgeye ayrılmıştır. Dört mevsimin yaşandığı Türkiye’de tarım toprakları oldukça elverişlidir. Geçmişte birçok medeniyete ev sahipliği yapan Türkiye’de tarihsel miraslar açısından da oldukça zengindir.    

Türkiye’nin Konumu

Türkiye birçok ülke ile sınır komşusudur. Ülkenin güneyinde Yunanistan, doğusunda Ermenistan ve İran, kuzeybatısında Bulgaristan, kuzeydoğusunda Gürcistan, güneydoğusunda ise Irak ve Suriye bulunmaktadır. Ülkenin güneyinde Akdeniz, kuzeyinde Karadeniz ve batısında Ege Denizi yer almaktadır.  

Türkiye Bayrağı

Türk bayrağı üzerindeki kırmızı renk, vatan topraklarını müdafaa eden şehitlerin kanını temsil eder. Bayrağın ortaya çıkışı, savaş sırasında bir gece şehitlerin kanının üzerine yansıyan ay ve yıldızdır.  

Türkiye Şehirleri ve Başkenti

Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara’dır. Türkiye yedi coğrafi bölgeye ayrılmıştır. Bunlar: Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu’dur. Bu bölge ayrımının temel sebebi iklim farklılıklarıdır.   Türkiye’de ekonomik ve kültür açısından gelişmiş şehirleri: İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Muğla, Diyarbakır, Antalya, Trabzon, Gaziantep, Bursa, Erzurum, Mardin, Eskişehir’dir.   Türkiye’de toplamda 81 il bulunmaktadır.  

Türkiye’de Hangi Diller Konuşuluyor?

Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi dili Türkçe’dir. Ülkede, bölgelere göre Kürtçe, Lazca gibi diller de konuşulmaktadır. Türkiye’de konuşulan en yaygın yabancı dil ise İngilizce’dir  

Türkiye’nin Kısa Tarihçesi

  Türkiye topraklarında yaşam Yontma Taş devrine dayanmaktadır. Helenistik dönemden, Roma ve Bizans dönemlerini yaşayan bu topraklarda 11. yüzyılda Selçukluların hakimiyet kazanması ile Türkleşme başlamıştır. Osmanlılar, Türk topraklarında yavaş yavaş oluşmaya başlayan Türk beyliklerinden birisi olarak doğmuştur. 13. yüzyıl’dan sonra Anadolu’nun hâkimi olan Osmanlılar, zamanında birçok yabancı bölgeyi, Türk toprağı haline getirmiş, fakat 17. Yüzyıldan sonra bir gerileme dönemine girmiştir. Kurtuluş Savaşı sonunda, Mustafa Kemal Atatürk, 1923’te Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur.  

Türk Halkı ve Değerleri

  Türk kültürü denince akıllara misafirperverlik gelmektedir. Türk halkı, sıcakkanlı bir yapıya sahiptir. Örf, adet ve geleneklerine bağlı olan toplumda, din ve vatan duygusu da önemli değeri arasındadır. Birçok kültürün bir arada yaşadığı Türkiye, etnik zenginlikleri, genel kültür yapısı, mutfağı, el sanatları ile çok zengin bir ülkedir.

Türk Mutfağı

  Türkiye’nin her bölgesi mutfak açısından oldukça gelişmiştir. Osmanlı mutfağından, Yunan, Arap, Ermeni mutfağına kadar geniş bir yelpazeye sahip Türkiye’de, her bölgede apayrı lezzetleri keşfedebilirsiniz. Et yemekleri, hamur işleri, sebzeleri ve tatlıları ile oldukça iddialıdır Türkiye’de en zengin mutfak Gaziantep’tedir. Yaklaşık 291 çeşit yemeği mutfağında saklayan ili, 154 çeşit farklı lezzet ile Elazığ takip etmektedir. Her bölgenin ve her ilin apayrı lezzetli sofralarında damak tadınıza göre bir lezzet mutlaka bulabilirsiniz.  

Türkiye Festivalleri

Türkiye’de her bölgeye ait yöresel festivaller vardır. Yöresel festivaller dışında gerçekleştirilen ve daha çok büyük illerde organize edilen müzik ve sanat festivalleri açısından da Türkiye oldukça zengindir. Film severlerin sıkı takipçisi olduğu İstanbul Film Festivali, kültür ve sanat açısından gerçekleştirilen önemli organizasyonlardan birisidir. Bunun yanı sıra İstanbul Bienali, İstanbul Tasarım Bienali ve İstanbul Müzik Festivali, Türkiye’de organize edilen değerli festivallerin başında gelmektedir.  

Türkiye’ye Ne Zaman Gidilir?

Türkiye’de Akdeniz, Karadeniz ve karasal iklim görülmektedir. Ülkenin her köşesinde dört mevsimi doya doya yaşayabilirsiniz. Kış sporu için, Palandöken, Uludağ, Sarıkamış ve Erciyes tercih edilen noktalarındandır. Ocak, şubat ve mart ayları kış sporları için en uygun tarihlerdir. Karadeniz Bölgesi’ni gezmek için ise ilkbahar sonu ve sonbahar başı ideal tarihlerdir. Karadeniz’in yemyeşil doğasının keyfini doya doya yaşayabilirsiniz. Ege ve Akdeniz Bölgesi için ise, temmuz ve ağustos ayları en çok tercih edilen aylardandır.  

Türkiye’nin Tatil Günleri

 
  • Yeni Yıl (1 Ocak)
  • Kurban Bayramı
  • Şeker Bayramı
  • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
  • Atatürk’ü Anlama Gençlik ve Spor Bayramı (19 Mayıs)
  • Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (23 Nisan)
  • Zafer Bayramı (30 Ağustos)
  • Cumhuriyet Bayramı (29 Ekim)

Turkiye Hakkında

TELEFON KODU

+90

YÜZ ÖLÇÜMÜ

783.562 km²

NÜFUS

79.810.000

İKLİM

Ilıman İklimi

PARA BİRİMİ

Türk Lirası

BAŞKENT

Ankara

PRİZ TİPİ

C ve F tipi priz

ZAMAN DİLİMİ

GMT +2

DİLİ

Türkçe
Turkiye gezi rehberi anında mailine gelsin!
Kayıt olarak Biletkolik.com'un Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları'nı kabul ediyorum.
X

Biletkolik İnternet Sitesi kullanım deneyiminizi kişiselleştirmek ve iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz.
Biletkolik Gizlilik Politikasında belirtilen şekilde çerezlerin kullanımını kabul etmiş oluyorsunuz.