Finlandiya Gezi Rehberi

Finlandiya Hakkında Bilgiler

Dünyada yaşam standartlarının en üst seviyede olduğu ve Avrupa’da nüfus yoğunluğunun en az olduğu “Beyaz Zambaklar Ülkesi”’dir Finlandiya. Eğitim alanındaki kalitesi ile adete dünyanın göz bebeği haline gelmiştir. Eşit ve ücretsiz eğitim sistemini benimseyen ülkede dersler dışında yetişen çocukların sağlıklı ve sportif bir birey olmaları içinde özenli bir çaba gösterilmektedir. Kuzey Avrupa ülkelerinin oluşturduğu Nordik ülkeler arasında yer almakta olan Finlandiya’nın kökeni Sibirya ve Orta Asya’dır. Finlandiya da yönetim olarak yarı başkanlık sistem hakimdir. Ülkenin çoğu Finler’den oluşması haricinde kuzeyinde Lapanlar, güney bölgelerinde ise İsveçliler bulunmaktadır.  

Finlandiya’nın Konumu

Baltık Denizi kıyısında yer alan bir Kuzey Avrupa ülkesi olan Finlandiya, Kuzey Avrupa ile Rusya arasında yer almaktadır. Finlandiya’nın kuzeyinde Norveç, batısında ise İsveç bulunmaktadır.  

Finlandiya Bayrağı

29 Mayıs 1918’de kabul edilmiş olan bayrak, şekil itibari ile haçın yatay şekilde konumlandırılmıştır. Renklerden maviyi Finlandiya’nın göllerinden ve beyaz rengini de Finlandiya’nın karlı topraklarından almıştır.

Finlandiya Şehirleri ve Başkenti

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’dir. Şehirleri içerisinde bilinen en eski şehri Turku’dur. Finlandiya’nın şehirleri:
 • Helsinki
 • Laponya (Lapland)
 • Oulu
 • Rovaniemi
 • Tampare
 • Turku
 

Finlandiya da Hangi Diller Konuşuluyor?

Fince ve İsveççe, Finlandiya’nın resmi dilleridir. Nüfusun büyük bir bölümü Fince’yi kullanmaktadır. Batı kesimlere doğru gidildikçe İsveççe konuşanların oranı artmaktadır.  

Finlandiya’nın Kısa Tarihçesi

  1809 yılına kadar İsveç hâkimiyetinde yaşayan Finlandiya’da, 18. yüzyılın sonlarında bağımsızlık fikri ortaya atılmış ve kendi para birimlerini Markka’yı çıkartarak bu fikri desteklemişlerdir.   17 Temmuz 1919 yılında Finlandiya Anayasasının resmi olarak yürürlüğe girmesi ile Finlandiya’da yarı başkanlık sistemi geçmiştir.  

Hollanda’nın Halkı ve Değerleri

  Finlandiya’nın kültürünün başında sauna gelmektedir. Özellikle kuzey bölgelerde yaygın olan sauna kültürünü Finlandiya’da da bulabilirsiniz. Soğuk havanın etkisini biraz olsun azaltan bu ortamlar, sağlık açısından da oldukça önemlidir.   Finlandiya halkı oldukça misafirperverdir. Fin halkı gelen misafirlerini geleneklerine uygun olarak karşılamaya ve ağırlamaya oldukça önem verir.   Finlandiya’da eşitlik en önemli kavramların başında gelmektedir. Eğitimde ve toplumsal görüşte saygı ve eşitlik oldukça dikkat çekici özelliklerindendir. Finlandiya’da selamlaşırken sarılıp, öpmek gibi jestlere pek yer yoktur. Kişisel alana saygıya oldukça önem verdiklerinden bu gibi jestlere dikkat ederler.      

Finlandiya Mutfağı

Fin mutfağında baharatlar pek tercih edilmiyor. Süt, yoğurt, peynir ve yumurta ülkede çok tüketilen doğal ürünlerdendir. Yemekler genellikle haşlanarak tüketilir. Fin mutfağının en meşhur yemeklerinin başında Karjalanpiirakka (dana ya da domuz eti kullanılarak yapılan güveç) Ren geyiği eti ile yapılan Poro’da şehirde tercih edilen yemeklerin arasındadır. Tatlı olarak da Finlandiya’da Pulla sevilen lezzetlerdendir.  

Finlandiya Festivalleri

Finlandiya’da gerçekleşen renkli festivallerin başında; Vappu: Finli işçi sınıfının kutlama günü olarak bilinen bu festival her yıl renkli görüntülere sahne oluyor.   Svenska Dagen: 6-11 Kasım tarihleri arasında İsveç günü olarak kutlanılır.   Laskiainen: Soğuk havada karın keyfini çıkartırken, bezelye çorbası ve meşhur çöreklerin yendiği eğlenceli bir gündür.  

Finlandiya’ya Ne Zaman Gidilir?

Soğuk ve ılıman bir iklime sahip olan Finlandiya da kışlar soğuk ve kurak geçmektedir. Yaz mevsimi ise kışa nazaran daha ılımandır. Finlandiya’da gerçekleşen en özel olaylardan birisi kuzey ışıklarının renkli şöleni. Aurora Borealis adı verilen bu kuzey ışıklarını seyretmek için ekim, şubat, mart aylarında Finlandiya’ya gidebilirsiniz.   Mayıs ve temmuz aylarında giderseniz de Finlandiya’da güneşin 19 saat havada kalışına şahitlik edebilirsiniz.  

Finlandiya’ya Nasıl Gidilir?

Finlandiya’ya Türkiye üzerinden seyahat etmek isteyenler için oldukça fazla alternatif bulunmaktadır. Havayolu, denizyolu, demiryolu veya karayolu ile Finlandiya’ya ulaşım sağlayabilirsiniz. İstanbul üzerinden Helsinki’ye yaklaşık 3 saatlik aktarmasız bir yolculuk sonucunda şehre ulaşabilirsiniz. Otobüs ve tren kullanmayı tercih edecek kişiler ise, Finlandiya’ya Bulgaristan veya Romanya üzerinden karayolu ile ulaşabilirsiniz.  

Finlandiya Vizesi Nasıl Alınır?

  Finlandiya vizesi almak için Schengen Finlandiya vizesine başvurulması gerekmektedir. Bunun için Finlandiya Başkonsolosluğu’na başvuru yapılmalıdır. http://www.finlandiyakonsoloslugu.org/istanbul-fahri-konsoloslugu/ Yukarıdaki internet adresinden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Hususi Pasaport almayı planlayanların çalıştıkları yerlerden, başvuru için gerekli vize izin belgelerini almaları gerekmektedir.  

Finlandiya Tatil Günleri

 • Epifani (6 Ocak)
 • Kutsal Cuma (25 Mart)
 • Paskalya (28 Mart)
 • İşçi Günü (1 Mayıs)
 • Yükseliş Günü (5 Mayıs)
 • Yaz Dönüm Günü (24 Haziran)
 • Bağımsızlık Günü (6 Aralık)
 • Noel (24-25-26 Aralık)
  Hollanda Gezi Rehberini Görmek için Tıklayın!

Finlandiya Hakkında

TELEFON KODU

+358

YÜZ ÖLÇÜMÜ

338.424 km²

NÜFUS

5.503.000

İKLİM

Soğuk- ılıman

PARA BİRİMİ

Euro

BAŞKENT

Helsinki

PRİZ TİPİ

C ve F tipi

ZAMAN DİLİMİ

GMT +2

DİLİ

Fince
Finlandiya gezi rehberi anında mailine gelsin!
Kayıt olarak Biletkolik.com'un Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları'nı kabul ediyorum.
X

Biletkolik İnternet Sitesi kullanım deneyiminizi kişiselleştirmek ve iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz.
Biletkolik Gizlilik Politikasında belirtilen şekilde çerezlerin kullanımını kabul etmiş oluyorsunuz.